Історія нашого села і школи

Юний краянине, і ти краянко-юнко, не погордуйте скромним набутком багаторічного знайомства, пізнання та вчення рідної і найдорожчої Вам місцини - тої закутини невимовної краси, де колись багато-багато наших предків, як і Ви тепер, розпочинали свій життєвий шлях, яку ми звемо старими Кутами.

Старі Кути - село, що в Івано-Франківській області Косівського району (колись Косівського повіту). Воно розташоване над річкою Черемошом, яка рівночасно колись ділила Буковину від Галичини, починаючи від гірського села Гриняви і кінчаючи кордоном при злуці з Прутом. Старі Кути тільки вузьким пасмом мали
безпосередній дотик з Черемошом, уже поза містом, в напрямку до сусіднього села Тюдова, а центр села лежить в сторону Косова. Село Старі Кути розкинулося по відлогах трьох найвищих гір. Тими горами (з півдня на північ) є гора Баба, гора Діл та гора Галич.

На Галичі розмістилася висока гора Кремениця, далі Дівок, Кочерги, Дубина, що переходить в косу Забереж та присілок Пеньківка.

З-під Діла, якби виходять горби Грунь, Козакова гора, Кичурка, Левада до швидких і бурхливих потоків Румнєнки, Каменця і Аршиця. Від гори Баба крайній південний відріг творить той Кут, котрий поклав назву не лише селові, а й всьому рівнинному Покуттю.

Дослідники вважають, що назва села походить від його географічного розташування, тобто в куті між Черемошом та Карпатами, там, де в минулому проходив державний кордон між Польщею та Румунією. Назва «Старі» виникла з часу відокремлення нової окраїни «Кути». Напроти села, на другій стороні річки, знаходилася, Буковина - містечко Вижниця, в якому за шість років перед Першою світовою війною відкрито гімназію з української мовоюї викладання.

Перші письмові згадки про село Старі Кути подибуємо з 1448-го року. З 1770-го року село Старі Кути, як і Рибне, Слобідка, Тюдів, Великий і Малий Рожин, Розтоки, Білоберезка, Барвінкове, Хороцеве, Довгополе, Гринява, Яблуниця, Красноїлля, Стебне, Устеріки, належали адміністративно до міста Кути. В місяці жовтні 1648 року, загін козаків прибув у гуцульську місцевість Кут і Старих Кут, де разом з мешканцями розгромили маєток шляхтича Шанявського. У травні 1649-го року повстанці Кут, Старих Кут, Тюдева напали на шляхетський двір у Кутах.

В 30-40-роках XVIII століття діяли опришки Олекса Довбуша, серед них були й мешканці села Старих Кут - Будз, Цикаляк, Павлюк та багато інших. Мешканці села допомагали опришкам у боротьбі з татаро-турецькими завойовниками. У 1673 році, як свідчить народне оповідання «Ватаг Білоголовий і турки», до Кут і Старих Кут увірвався загін турків.

Дізнавшись про їх намір вирізати жителів, опришки разом з селянами розгромили ворога. Розповідають, що одна з частинок порубаного тіла Олекси Довбуша, народного героя, опришка була виставлена на місці, де зараз є пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку.

Колись ціле село Старі Кути нагадувало один величезний сад, а людські житла ціле літо ховалися в розкішній леваді-зелені садів.

В селі проходило підземне джерело солоної води і колись тут виварювали сіль. А дещо пізніше в Косові було відкрито багатше джерело і виварювання солі перенесли до Косова, а в Старих Кутах тією солянкою завідувала громада і щомісяця розподіляла цю солянку між всіма мешканцями села.

Грунт у Старих Кутах глинястий і для рослинності не дуже придатний, але при удобренні гноєм можливі були врожаї таких культур як збіжжя та ярини.

Після скасування панщини, село і далі проживало в страшній нужді і темряві. Неписьменність в той час досягла майже ста відсотків. В тих часах парафією обняв священик Лісевич. Він не міг байдуже дивитися на та таке становище гуцулів. Він негайно розпочинає рішучий похід в селі проти пиятики. А коли давав шлюб молодятам то брав від них присягу, що вони відречуться від пиятики, хоча би на один рік, бо вірив у те, що коли людина утримається один рік від алкогольних напоїв, то вона взагалі відкине цей дурман. Священик знав з науки, що глинястий грунт добре надається для овочевих дерев, а тому змушував молодят посадити декілька дерев.

Ці заходи дали прекрасні результати: перед Другою світовою війною село мало найкращі гатунки овочевих дерев, а добрий догляд за ними давав людям гарні прибутки. Другим сприятливим збігом обставин було те, що саме тоді обрано війтом Дмитра Лівака.

Це була надзвичайно розумна та енергійна людина. Він з великим трудом міг ледве підписатися. Новий війт взявся до побудови будинку громадської канцелярії, бо до цього часу громадська канцелярія містилася в єврейському домі, при корчмі. Отже, коли люди приходили платити податки, то гроші часто залишалися в корчі Війт Дмитро Лівак переніс канцелярію до новозбудованого приміщення, а до участі і управлінні села почав усе частіше й частіше залучати українців-гуцулів, грамотних людей. Всі ці заходи прекрасні результати. Так поступово, крок за кроком, він витягував село із злиднів.

В 1875 році була заснована початкова школа, яка знаходилася в долішньому куті села, в хаті баби Левчихи. Навчалося в ній 10 хлопчиків. Ця школа була заснована священиком Лісевичем і утримувалася на кошти громади.

У тих роках брати Гаврило і Юрій Том'юки відкупили площу, де стояла корчма, за допомогою депутата австрійського парламенту Івана Сандуляка, добилися дозволу на будівництво нової школи, яке почалося в 1880 році. На східцях фасадної площадки з вулиці Довбуша є ще й сьогодні напис будівельника нової, на той час, школи «КМН Баб'юк Николай. Город».

У 1890 році прибув до Старих Кут молодий здібний учитель Дмитро Яворський. Він добився охоплення навчання всіх дітей шкільного віку. Дмитро Яворський був засновником першої народної читальні. В 1906-1907р.р. членів читальні «Просвіти» нараховувалося 96 осіб. При читальні існувала бібліотека, яка мала у книжковому фонді 121 книжку. Головою читальні був А.Яворський, пізніше Н.Тимчук. Посеред села, поміж двома церквами, була чотирикласова школа. В перші роки нашого століття директором тієї школи був І. Цюпрак.

У школі переважала тоді німецька мова, а після Першої Світової війни - польська. А у 1935-1936р.р., коли директором був Гочко, село добилося можливості навчати дітей українською мовою. На присілку Пеньківка було відкрито трикласову школу. А в 1928р. побудували читальню «Просвіти». В 1936 році було побудовано і школу.

В післявоєнні роки школа втретє добудовується, спочатку зводився другий поверх, в 1961р. завершено добудову другої її половини, а в 90-х роках ведеться третій етап добудови. З її закінченням школа стане середньою. Багато зробив для розширення старої школи її директор Яворський Ю.І., який працював у 50-70-х роках.

За майже 50 випусків зі школи вийшло близько 2,5тис, випускників, близько 400 одержали вищу освіту. Серед її вихованців викладачі вузів, доктори наук, професор, вісім кандидатів наук. На даний час в школі навчається 507 учнів, працює більше 50 вчителів.

Керівництво школи. З 1964 по 1973 роки директором школи був Палагіцький Василь Степанович, працював філологом.

З 1973 року директором школи став Титула Адам Миколайович. З його ініціативи був створений перший фізичний кабінет у районі, з метою покращення навчально-виховної роботи були створені предметні гуртки, фотогурток, шахматний, кіноаматорів.

Учасники гуртків художньої самодіяльності, якими керувала Маковійчук Христина Михайлівна, яскраво виступали перед батьками, громадськістю села, займали призові місця на огляді художньої самодіяльності.

З 1983 по 2008 роки школа працювала під керівництвом Близнюка Ярослава Степановича.

Ярослав Степанович працював над виготовленням документації для добудови школи, яка розпочалася в 1989 році. Дуже вже хотілося, щоб у селі була середня школа і перший випуск з врученням атестатів про повну загальну середню освіту – 2002 рік.

З 2009 року педагогічний колектив школи очолює Осьманович Ніна Василівна. Школа користується авторитетом в селі і в районі. За підсумками ІІ туру Всеукраїнських олімпіад школа з року в рік посідає призові місця. Має переможців ІІІ туру, Малої академії наук. Активний учасник зльоту обдарованої молоді Гуцульщини. Учні кожного року нагороджені Дипломами переможців, а також преміями депутата Верховної ради Юрія Дерев’янка.

Активною і результативною є участь учнів школи в міжнародних інтерактивних конкурсах: математичному «Кенгуру», фізичному «Левеня», українознавчому та із зарубіжної літератури «Соняшник», з англійської мови «Грінвіч».

З року в рік є призери конкурсів імені Тараса Шевченка та Петра Яцика. Залишається стабільним рейтинг участі вчителів школи у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року».

Вчитель фізики Катанова О.І. здобула перемогу в районному турі конкурсу, а в обласному турі – ввійшла в дев’ятку кращих вчителів Івано-Франківщини.

Вчитель англійської мови Головчук Н.О. неодноразово брала участь у навчальній програмі Європейської комісії – «eTwinning PLUS» (м. Київ), яка діє в рамках Східного партнерства ЄС, з метою співпраці європейських шкіл. За активну участь була нагороджена путівкою на міжнародну конференцію вчителів англійської мови, яка проходила у м. Відень (Австрія).

На сьогоднішній день Надія Олексіївна тренер підвищення кваліфікації вчителів англійської мови НУШ.

Вчитель української мови та літератури Тріщук М.І. взяла участь в обласному конкурсі на кращу методичну розробку «Педагогічна знахідка», здобула ІІІ місце.

З дотриманням вимог Регламенту та нормативно-правових документів кожного року проходять зовнішнє незалежне оцінювання.

В 2017 році школа посіла 6 місце в області.

В 2018 році - результати ЗНО – високий та достатній рівень. Всі випускники продовжують у ВУЗ.

За 10 років 14 випускників нагороджені золотою медаллю і 9 – срібною.

За підсумками 24 і 25 ігор Косівщини команда школи зайняла І місце.

П’ятикласники отримали перехідний кубок шкільного турніру з футзалу «Кубок НФК Ураган» і нагороджені дипломом срібної ліги чемпіонів і 42 000 гривень на придбання обладнання для уроків фізичної культури.

За даний період обладнано футбольне поле зі штучним покриттям.

В 2010 році встановлено добротну огорожу біля школи, а також ковану браму і хвіртку.

Обладнано внутрішні туалети в 2011 році. Замінено непридатні дерев’яні двері і вікна на сучасні пластикові.

В кожному класі замінено двері і також встановлено панелі з дерев’яної планки.

Придбано 8 комплектів парт для учнів 5-9 класів та мультимедійні дошки.

В 2017 році зроблено капітальний ремонт фасаду школи. Сьогодні школа виглядає як храм науки.

Кiлькiсть переглядiв: 448

Коментарi

 • Freddieralse

  2018-02-03 00:48:42

  'Handmaid' wins 2nd season as Hulu unveils live-TV option | WNWO 6 days ago 'Handmaid' wins 2nd season as Hulu unveils live-TV option. by FRAZIER Jimmy Kimmel tearfully recounts newborn son's heart surgery. Two new books on America's religious history provide key insights into the currents that produced one of the country's least religious and least biblically literate [url=http://watchtvonline.io/episode/the-magicians-episode-s2-e12-online-description-recap/]click site[/url] 'The Last Panthers'...

 • Freddieralse

  2018-01-14 00:28:14

  Watch full length Disney Junior episodes, videos, clips and music videos. Watch Now. PJ Masks - Catboy, Owelette and Gecko. Take Quiz. 0:30 But ex-Towie star Sam Faiers is now cashing in on being a mum. in The Baby Diaries and then The Mummy Diaries on ITVBe, and now furthering her time, but in terms of posting pictures of my family and my baby, and with the TV show, [url=http://watchtvonline.io/season/vechtershart-season-s2-debut-online-show/]website link[/url] Watch Pingu, Season 6, online for free...

 • Jerryner

  2017-11-21 03:19:25

  'Home Fires' Soundtrack Announced | Film Music Reporter Apr 5, 2016 Sony Classical will release a soundtrack album for the British TV series Home Fires. The album features selections from the show's original Bravo has the hottest seat in the house for Kim Zolciak's extravagant wedding in a new docu-series titled “Don't Be Tardy for the Wedding”. It's been just a year http://supercoolshop.co 22 Mar 2017 'Shots Fired'. This 10-hour series, premiering at 7 p.m. Wednesday, examines the aftermath of two racially charged shootings in a small 5 Δεκ...

 • Ernestthata

  2017-09-13 20:51:38

  Hello. And Bye....

 • JohnnyMox

  2017-08-26 14:34:05

  13 Feb 2015 The new season is slated for a Feb. The Twitter account for House of Cards seemed to take it in stride: .... How to receive SBS TV & Radio. 7 Oct 2015 I watch a lot of cop shows. Well, not so much in words, but I can see it in his eyes when he yells at me to get him another Fro-yo. I'm sure you've heard some pretty bad things about me from Conor, and I'm not .... When I read online you were going to make your clan announcement, I just knew this was [url=http://waitfor.it/hossoffthegrid-season-2-theories-questions-spoilers-destinationamerica-8194]discover...

 • RoberUnlors

  2017-05-04 18:44:15

  Zenegra Online [url=http://byuvaigranonile.com]viagra[/url] Where To Order Provera Flagyl For Sell Ciprofloxacine 250 Mg Dianabol Nolvadex Acheter Du Viagra En Andorre...

 • WayLype

  2017-02-16 23:25:40

  Amoxicillin Acid [url=http://curerxshop.com]cialis[/url] Keflex Side Effects In Dogs Viagra Sin Receta Valencia [url=http://oc-35.com]consequences propecia[/url] Cialis Dove Si Compra Fast Shipping Cialis Daily [url=http://bedrugs.net]buy viagra online[/url] Viagra Online Kaufen Costo Levitra In Italia [url=http://accutane.inpills.com/accutane-80mg.php]Accutane 80mg[/url] Viagra Naturale Farmacia Generic Clobetasol Clobetasol Propionate Amex Price Shop Denver [url=http://clomid.rxbill7.com/buy-cheap-clomid-site...

 • Марина

  2016-04-20 21:36:06

  для себе...

 • Galina

  2016-04-20 21:27:41

  hsr dbybrytyyz...